Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

10 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na wykonanie posągu "leśnego ducha"

Podsumowanie konkursu i nagrodzenie uczestników było jednym z początkowych etapów tworzenia  nowopowstającej  ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Śladami leśnych duchów ”. Niepowtarzalne  2-, 3- i 4-metrowe  postacie wykonane zostały przez mieszkańców  wsi Węgój (rodzina Groszewskich, M.D.Deptuła, M.G. Chodup, P.K.A.Sobolewscy ), Stryjewa( K.M.Watros, P.R. Staneccy), Łabuchy (W.Żabiński. C.Żabiński) oraz  Ośrodek Terapii Zajęciowej w Biskupcu - z wykorzystaniem  drewna lipowego, gałęzi i innych materiałów. W tworzeniu rzeźb brały udział całe rodziny, korzystając często z pomocy sąsiadów i znajomych. W prace na ścieżce zaangażowała się też Ochotnicza Straż Pożarna z Węgoja, sołectwo Węgój,  Dyrekcja Zespołu Szkół w Węgoju oraz wielu ludzi dobrej woli. Pan K. Jagiełło wykonał natomiast figurę Smętka z kozą (i latarnią nad głową), która znajduje się na początku Węgoja.

W ramach  konkursu powstało szesnaście postaci leśnych duchów. Wszystkie są wyjątkowe i niepowtarzalne. Na dużej i małej pętli ścieżki  będziemy mogli zobaczyć  m.in. postać Smętka  ,Licho,  Leszego, Bugaja, Dobrochoczego, Szyszymory, Rusałki  i wielu innych.

Przedsięwzięcie wspiera Nadleśnictwo Wipsowo, które sfinansowało zakup materiału - drewna, gałęzi do wykonania rzeźb, ponadto zamontowało na trasie ścieżki wszystkie postacie wraz z tablicami informacyjnymi oraz sfinansowało nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.

Nowopowstała ścieżka edukacyjno-przyrodnicza  będzie ukazywać wiedzę z przyrodniczą, ekologiczną edukacyjną  w sposób wyjątkowy , tajemniczy i baśniowy bowiem na jej trasie pojawiły się postacie z legend i baśni .

Serdecznie zapraszamy na poszukiwanie leśnych duchów do wsi warmińskich straszydeł w Węgoju.


 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wręczania nagród

Straszydła?

R U S A Ł K A

"...wierzono, że te nadprzyrodzone istoty powstały z dusz zmarłych zaręczonych dziewcząt..."

 

B A B O J Ę D Z A

"...to duch łagodny czy wręcz pożyteczny wychowawczo. Straszono nim dzieci, aby nie wychodziły w zboże rwać kwiatów."

 

K Ł O B U K

"Czasem figluje, czasem pomaga,
lecz nigdy nie wie, co to powaga."

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?