Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Prezentacja postaci - leśnych duchów
(kolejność postaci w poniższych opisach odpowiada kolejności na ścieżce, z zachowaniem podziału na tzw. małą pętlę i dużą pętlę)

 

Smętek

postać legend i baśni warmińskich, także diabeł, ale jakby starszy, zmęczony, już nie tak mocny jak ten, co nad Bałtykiem grasował. JeździłWykonanie: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w BiskupcuWykonanie: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu po warmińskich lasach na czarnej kozie z białą strzałką na głowie. Był wysokiego wzrostu, w podeszłych latach, z długą, siwą brodą. Na głowie nosił lisią czapę, spod której wystawały gęste, siwe włosy, rzadko kiedy porządnie uczesane. Choć już stary, nadal był panem i władcą wszystkich Kłobuków, topników, wilkołaków, krasnoludów i innych stworów nieziemskich.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leszy

Wykonanie: Małgorzata i Dariusz DeptułaWykonanie: Małgorzata i Dariusz Deptułazły demon, wcielenie i władca i opiekun lasu i zwierzyny, mieszkający w łozie, wierzbie, suchych wierzbach lub na bagnach, moczarach... Władca lasu i zwierzyny; może się dowolnie zmieniać, np. być wysoki jak najwyższe sosny w lesie, lub niski jak trawa. Wierzono, że ukazuje się w jednej z dwóch postaci, ludzkiej bądź zwierzęcej. Jako człowiek przedstawiany był jako brodaty starzec, który odziany w skóry przemierzał dzikie ostępy na niedźwiedziu .Jego zwierzętami były wilk i jeleń. Na ogół uprowadzał zabłąkanych ludzi do lasu, wodził po lesie, mylił drogę, prowadził na manowce, straszył swoim chichotem itp. Wabił ku sobie zbłąkane bydło. Niektórym myśliwych mógł pomagać, dlatego składano mu drobne ofiary, np. na pniu drzewa. Przedstawiany w ludzkiej postaci bądź odziany w zwierzęce skóry. Wybranym myśliwym pomaga, straszliwie zaś karze za zabójstwo zwierzęcia z jego stada bez zgody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auk

 

 Duch echa. Pomagał Leszemu w pilnowaniu przyrody, wraz z Puszczewikiem, Mochowikiem, Ługowojem i Polewojem.Auk - duch echa; pomocnik Leszego;
wykonanie: Kamil WatrosAuk - duch echa; pomocnik Leszego; wykonanie: Kamil Watros

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szyszymora

 

duch opiekujący się lasem. Pomaga ludzkiej istocie w znalezieniu drogi powrotnej domu. Ochrania ludzi przed  wilkami  oraz złymi duchamiWykonanie: Marzena i Grzegorz ChodupWykonanie: Marzena i Grzegorz Chodup lasu- przed którymi przecie człek jest bezbronny .Jest największą postacią z wyszymor  - to istny olbrzym. W tej postaci wygląd tej istoty zmienia się najbardziej. Nogi jego przypominają olbrzymie, poskręcane korzenie. Ciało niegdyś pokryte szyszkowatymi łuskami staje się teraz spękaną kora- tak jak u drzew. Na czubku jego głowy widnieje korona całkowicie pozbawiona liści, którą tworzą posplatane  z sobą wyrastające z głowy narośle i konary. Swe żółte otwiera dopiero nocą, usta zaś podobnie jak oczy przez większość czasu pozostają zamknięte przypominając jakąś narośl, a gdy raz na jakiś czas otworzy wyglądają niczym dziupla.

 

 

 

 

 

Bubacz

duch opiekujący się lasem. Istota przyjazna dla ludzi, którzy zapuszczając się w las szanują wszystkie jego prawa i żyją w zgodzie z nimi, Wykonanie: Kamil WatrosWykonanie: Kamil Watrosnie niszcząc i nie zabijając. Pomaga ludzkiej istocie w znalezieniu drogi powrotnej domu. Wygląd bubacza niczym nie różni się od Bugaja, tylko Bubacz nosi kapelusz o szerokim radzie spod którego wystają jego włosy- przypominające patyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boruta

Wykonanie: Cezary ŻabińskiWykonanie: Cezary Żabińskizłośliwy demon leśny mylący drogi podróżnym, niegdyś nazwany także błotnikiem, borowym, borowcem. Imię Boruta pochodzi od lasu sosnowego – po staropolsku sosna to właśnie boruta. Był to władca lasu, wysoki facet z brodą po przyrodzenie, które też często miał sporych rozmiarów. Miał na łepetynie Boruta (potem przemieniony w szlachcica z bajek) rogi jelenia, albo innego stwora, a dookoła siebie zwierzynę leśną w postaci wilków, misi i innych. . Myśliwi  składali ofiary przy sosnach, po to, aby Boruta sprzyjał im w polowaniach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugaj

duch opiekujący się lasem. Ma wzrost zwykłego człowieka bądź większy, a jego wygląd niczym nie różni się od wyglądu szyszaka (któregoWykonanie: Mieczysław i Kamil WatrosWykonanie: Mieczysław i Kamil Watros po prostu jest tylko większą wersją).  Oczy bugaja-szyszaka są żółte, a usta drobne, okrągłe i czarne. Stwór ten też nigdy ich nie zamyka. Bugaje ochraniają  przed napadem rozbójników, zgrają wygłodniałych wilków oraz złymi duchami lasu- przed którymi przecie człek jest bezbronny. Jeśli zaś ktoś bezmyślnie zabija leśne stworzenia takie jak np.: muchy i pająki lub niszczy bogu winne rośliny, dosięga go gniew bugaja.

 

 

 

 

 

 

Dobrochoczy

Wykonanie: Rodzina Krystyny i Pawła SobolewskichWykonanie: Rodzina Krystyny i Pawła Sobolewskichdemon leśny o zmiennym wzroście, upodabniający się do drzew. Opiekun poczciwych, napotkanym skrzywdzonym sierotom ofiarowywał worek pieniędzy, występnych zaś surowo karał chorobami. Czasami przybierał postać Leśnego Jeźdźca przemierzającego dąbrowy i knieje w otoczeniu sfory psów, tratującego napotkanych ludzi. Przybiera często postać niedźwiedzia, wilka, rysia, dzika, zająca, psa, czarnego ptaka, jelenia, czasami wiru powietrznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiła

 

                                                  

Wiły mieszkały w wodach i lasach, ale potrafiły także przebywać w chmurach. Bywały złośliwe i sprowadzały nadmierny deszcz lub Wykonanie: Rodzina Doroty i Mirosława RudnikWykonanie: Rodzina Doroty i Mirosława Rudnikgradobicie, niszcząc plony. Ale jeśli ktoś zyskał ich przychylność, pomagały w pracy, przepowiadały przyszłość i uczyły sztuki leczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusałka

znane też jako Boginki lub Brzeginie, mają postać pięknych, przystrojonych kwiatami młodych dziewcząt o jasnej karnacji skóry i długich. Wykonanie: Wincenty ŻabińskiWykonanie: Wincenty ŻabińskiZwykle nie noszą żadnego odzienia albo mają na sobie tylko luźne białe suknie Uwielbiają muzykę, tańce i śpiewy w równym stopniu co towarzystwo młodych chłopców, których najpierw wabią do siebie a następnie załaskotują na śmierć. Rusałki lubią też bujać się na gałęziach drzew zaczepiwszy się o nie swoimi długimi warkoczami a ich donośny śmiech niesie się na całe mile. Zdarza się też, że pilnują ukrytych skarbów. Rusałki lęgną się z dusz utopionych dziewcząt. Poza Rusałkami Wodnymi, żyjącymi w pobliżu zbiorników wodnych są też Rusałki Leśne, Które mieszkają w wydrążonych pniach drzew. Jedne i drugie nie lubią piołunu i raczej nie zbliżają się do osób, które mają go przy sobie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Licho

jest złośliwym demonem lubującym się  w niszczeniu wszelkiego  szczęścia oraz dobra. Niewiele osób widziało Licho na własne oczy, ci zaśWykonanie: Rodzina Krystyny i Pawła SobolewskichWykonanie: Rodzina Krystyny i Pawła Sobolewskich którzy tego doświadczyli opowiadali o strasznej, brzydkiej kobiecie z jednym tylko okiem, które to oko psuło wszystko na co tylko spojrzało. Licho wędruje po całym świecie, po polach, po  lesie szukając miejsc w których ludziom się dobrze wiedzie, aby sprowadzić na nich głód, biedę i choroby. Rzeczą z której Licho jest najlepiej znane to kuszenie. Szuka ono ludzi szlachetnych i prawych, aby sprowadzić ich na złą drogę i w ten sposób zniszczyć. Licho nigdy nie śpi, stale węszy gdzie by tylko więcej szkód wyrządzić. Na Licho nie ma innego sposobu jak tylko cierpliwie znosić psoty i niewzruszenie trwać w cnocie uczciwości aż w końcu demon widząc, że nic tu nie zdziała sam odejdzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ostara

Wykonanie: Rodzina Stanisława i Zbigniewa GroszewskichWykonanie: Rodzina Stanisława i Zbigniewa Groszewskichbogini lasu, wyznacza początek „letniej” połowy roku. Gdy pierwszy raz rozgrzeje nas słońce, owieje cieplejszy wiatr, zobaczymy nieśmiało przebijające się wiosenne kwiaty i usłyszymy śpiew powracających ptaków, to wyraźne znaki, że czas na Ostarę. Nazwa święta pochodzi od imienia germańskiej bogini Ostary (lub Eostre), stanowiącej uosobienie wiosny, budzącego się życia i powracającej wegetacji. Trudno dociec jak pierwotnie wyglądała, obecnie wyobraża się ją jako młodą dziewczynę w białej szacie i wianku wiosennych kwiatów. Często towarzyszy jej zając – święte zwierzę bogini. Oczywiście nie ma obchodów wiosennego święta bez barwionych jajek! Obdarowywanie nimi przyjaciół przynosi bogactwo, płodność i pomyślność. Z pisankami związane jest też wiele wróżb.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamuna

Bardzo niebezpieczny demon leśny zamieszkujący okolice akwenów – krzaki i zarośla w pobliżu jezior. Domeną dziwożony było Wykonanie: Piotr i Rafał StaneccyWykonanie: Piotr i Rafał Staneccypodmienianie dzieci . Mamunowy odmieniec wyróżniał się przede wszystkim specyficznym wyglądem – niekształtnie zbudowanym ciałem, nierzadko ułomnością fizyczną – oraz nieznośnym zachowaniem. Miał mały lub duży brzuch, zbyt wielką bądź małą głowę, cienkie ręce i nogi, owłosione ciało; przedwcześnie wyrzynały mu się zęby, wyrastały długie pazury. Podrzutka cechowała niezwykła złośliwość wobec otoczenia i wyjątkowa żarłoczność. Pozostawiony sam w domu potrafił ogołocić spiżarnię ze wszystkiego, nie wyłączając gorzałki. Do sposobów  na zabezpieczenie się przed porywaczkami należało wiązanie na rączce niemowlęcia czerwonej wstążeczki, wkładanie mu na główkę czerwonej czapeczki i chronienie jego buzi przed światłem księżyca. Matka nie powinna prać pieluszek po zachodzie słońca pod żadnym pozorem, ani na moment nie mogła pozostawiać dziecka bez opieki; natomiast podczas snu musiała być koniecznie obrócona twarzą w stronę niemowlęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Straszydła?

R U S A Ł K A

"...wierzono, że te nadprzyrodzone istoty powstały z dusz zmarłych zaręczonych dziewcząt..."

 

B A B O J Ę D Z A

"...to duch łagodny czy wręcz pożyteczny wychowawczo. Straszono nim dzieci, aby nie wychodziły w zboże rwać kwiatów."

 

K Ł O B U K

"Czasem figluje, czasem pomaga,
lecz nigdy nie wie, co to powaga."

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?