Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Poznajcie naszą miejscowość

             Węgój  to warmińska wieś w powiecie olsztyńskim,  w gminie  Biskupiec  (7 km od Biskupca przy trasie Biskupiec –Bęsia- Reszel ), malowniczo położona  nad brzegiem Jez. Węgojskiego, na skraju kompleksu leśnego o zróżnicowanym drzewostanie Nadleśnictwa Wipsowo.

W lesie można spotkać wiele zwierząt łownych m.in. łosie, jelenie, dziki, sarny ,zające, a zbieracze runa leśnego nie będą narzekać na brak grzybów, jagód i malin.

    Jezioro Węgojskie zajmuje powierzchnię ok. 60 h, głębokość maksymalna 6 m, obwód  około 3 km. Jest połączone  rzekami z Jez. Stryjewskim i  jeziorem  Dadaj. W jeziorze występuje wiele gatunków ryb, m.in. szczupak, sandacz, płotka, leszcz. W szuwarach  i trzcinach zamieszkuje ptactwo wodne: perkoz, remiz, orlik krzykliwy ,łabędzie, stada gęsi i kaczek; są tu też siedliska żurawi.
W pobliskim Dębowie znajduje się rezerwat buków o powierzchni 24,72 ha, utworzony w celu zachowania różnowiekowego, najdalej wysuniętego na wschód lasu bukowego, mającego cechy zespołu naturalnego. Nieopodal rezerwatu położone jest urokliwe śródleśne jeziorko polodowcowe Radajek.

        Historia miejscowości datuje się na koniec XIV w.  W osadzie w 1783 r. było 19 domów, lecz osada szybko się rozrastała. Szkoła polska istniała już 1827r., parafię założono w 1938 r. i wybudowano kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, który  niedawno został odnowiony i odrestaurowany.  Piękne melodie i bicie dzwonów w kościele  każdego dnia, przypominają,  jak cenne są chwile naszego życia

        Obecnie w naszej wsi mieszka ok.370 mieszkańców. Zamieszkują ją ludzie o różnych profesjach, m.in. nauczyciele, rolnicy, leśnicy, handlarze, stolarze, przedsiębiorcy…

Prawdziwym centrum życia wsi w różnych wymiarach jest Zespół Szkół prowadzony przez Stowarzyszenie Edukacji Lokalnej CEL. Oprócz edukacji pielęgnowane są tu przede wszystkim tradycje regionalne i patriotyczne. Szkoła i jej przedstawiciele są częstymi bohaterami materiałów medialnych w regionie i kraju.

    Mieszkańcy dbają o wygląd swoich posesji, a tym samym wygląd wsi. o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w konkursach Czysta Zagroda, Piękna Wieś i Dożynki Gminne.

We wsi prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka, chór kościelny, Zespół Regionalny (wielopokoleniowy)  Węgojska Strużka, Zespół Tańca i Ognia Transfuzja , LZS.

    Corocznie mieszkańcy uczestniczą w Misterium Wielkopostnym, na które przyjeżdżają tłumy ludzi z okolicznych miejscowości (ale także i z bardzo daleka), aby przeżywać w sposób wyjątkowy Drogę Krzyżową.

We wsi znajdują się ponadto:

sklep, bar ,ładna plaża, skansen maszyn rolniczych,  plac zabaw dla dzieci, miejsce na piknik i ognisko, parking


 

 

 

 

Prezentacja Węgoja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół: Agatę Balcer, Martę Jeziorek, Krystiana Taube, Grzegorza Sobolewskiego

Straszydła?

R U S A Ł K A

"...wierzono, że te nadprzyrodzone istoty powstały z dusz zmarłych zaręczonych dziewcząt..."

 

B A B O J Ę D Z A

"...to duch łagodny czy wręcz pożyteczny wychowawczo. Straszono nim dzieci, aby nie wychodziły w zboże rwać kwiatów."

 

K Ł O B U K

"Czasem figluje, czasem pomaga,
lecz nigdy nie wie, co to powaga."

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?